Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
  • Kategórie blogu
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Nájdete nás aj na facebooku

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako sa vyhnúť chybám pri kompostovaní.
17.06.2019

Ako sa vyhnúť chybám pri kompostovaní.

Sú dve možnosti, ako sa môže rozkladať organická hmota. Hnitie alebo tlenie, čiže kompostovanie. Hnitie je proces rozkladu bez prístupu vzduchu. Pri kompostovaní (tlení) prebieha naopak rozklad za prístupu vzduchu.

Viete ako si vybrať dobrý kompostér?

Organická hmota nám v kompostéri hnije. Tento proces je spojený s typickým hnilobným zápachom. Z kompostéra väčšinou vyteká mazľavá zapáchajúca tekutina. To, že v našom kompostéri nie je niečo v poriadku, nám už na diaľku prezradí sirovodík a čpavok.

Ako to napraviť? Do kompostovacej základky potrebujeme dostať vzduch a súčasne znížiť jej vlhkosť. Je pravdepodobné, že sme tam nahádzali priveľa dusíkatého ( zeleného) odpadu. Urobíme to tak, že kompost premiešame so suchým a objemným ( uhlíkatým )materiálom, ako lístie, piliny, štiepka. Dôležité je aby sme dostali piliny do základky. Preto jednotlivé zložky kompostu nikdy nevrstvíme, ale miešame.

Piliny, alebo iný suchý objemný materiál nám v komposte vytvoria mikrokapsy so zásobami vzduchu. Súčasne piliny absorbujú prebytočnú vlhkosť, V kompostovacej základke sa tak vytvorí ideálne prostredie pre rast kompostovacích baktérií. Naše kompostovanie sa teraz začne uberať správnym smerom.

Ak chceme urýchliť proces rozkladu, tak teraz môžeme pridať urýchľovač kompostovania. Často sa stáva, že ak zistíme, že nám kompost hnije, snažíme sa to riešiť pridaním urýchľovača bez premiešania kompostovacej základky. Tak to ale nefunguje! Lebo urýchľovače sú v podstate koncentrované baktérie. Ale ak ich pridáme do nevhodného prostredia, do zahnívajúcej hmoty, tak sa nemôžu namnožiť a robiť si svoju robotu.

Mám pre Vás pripravený ešte jeden tajný Tip. Ak potrebujete rýchlo eliminovať zápach, ktorý sa po prekopaní zníži v prvých hodinách len čiastočne, posypte povrch kompostu zeminou, alebo hotovým kompostom.

Vo všeobecnosti pri kompostovaní platí, že radšej mať trocha suchší, ako premokrený kompost.

Organická hmota v kompostéri plesnivie. Po odkrytí hornej vrstvy kompostu zbadáme, že kompostovacia základka je napadnutá bielou plesňou. Pravdepodobne je príliš suchá. Problém vyriešime tak, že kompost zalejeme dostatočným množstvom vody a kompost prekopeme.

Ako zistíme, že máme v kompostovacej základke ideálnu vlhkosť? Ak strčíme ruku do kompostu a hmotu stlačíme v dlani, malo by sa medzi prstami objaviť niekoľko kvapiek vody. Po otvorení dlane by mala hmota držať pohromade. Ak vyteká príliš veľa vody, základka je prevlhčená.

Bielej plesne v kompostéri sa netreba obávať. Jedná sa o huby, ktoré rozkladajú celulózu a lignín. Je to úplne normálny prirodzený, aj keď veľmi pomalý proces rozkladu organickej hmoty. Po doliatí vody a premiešaní kompostu sa biely povlak úplne vytratí.

V otvorených kompostéroch je regulácia vlhkosti pracnejšia, ako v uzatvorených termokompostéroch. Vlhkosť v základke je potrebné priebežne monitorovať. Problém učinne vyrieši zakrytie kompostu netkanou textíliou, či geotextíliou a umiestnenie kompostéra na tienisté miesto vo vašej záhradke.

Kompostovanie prebieha príliš pomaly, kompostovacia základka sa nezahrieva. Napriek tomu, že miešame dusíkaté ( zelené) a uhlíkaté (drevené) materiály, udržujeme v ňom ideálnu vlhkosť a prekopávaním mu zabezpečujeme dostatok vzduchu, kompostovanie ide slimačím tempom.

Prvotná fáza rozkladu je sprevádzaná nárastom teploty v kompostovacej základke na 50 až 70°C. Spôsobujú to milióny baktérií a húb, ktoré rozkladajú ľahko rozložiteľné látky na jednoduchšie. Tento proces je sprevádzaný výraznou redukciou objemu hmoty v kompostéri.

Na to, aby sa kompost zahrial, potrebujme doň pridať dostatočné množstvo biologického odpadu. Predovšetkým zeleného, lebo ten spôsobuje zahriatie základky. Niektoré zdroje vravia, že je potrebné pridať až 1m3 organického odpadu. Dobrou správou je, že moderné termokompostéry dokážu znížiť jednorázový objem odpadu až na 25-30%. Taktiež zahriatie kompostu závisí od okolitej teploty. Čím väčšia okolitá teplota, tým menej odpadu.

Ak sa nám kompost nezahreje, hovoríme o kompostovaní za studena. Ak sú dodržané podmienky kompostovania ( miešanie, vhkosť...) pomôže urýchľovač rozkladu. Výrazne nám urýchli proces rozkladu.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Kde nás nájdete

NATURTREND s. r. o.
Pravenec 216
Pravenec 972 16

Tel.: 0948 335 330
e-mail: podpora@naturtrend.sk

IČO: 47 230 169

DIČ: 2023822647

IČ pre DPH: SK2023822647

BÚ: 3195594251/0200

IBAN: SK26 0200 0000 0031 9559 4251

Výpis obch. registra: Oddiel:  Sro ; Vložka číslo:  28582/R

 

 
Kontakty
Logo
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk