Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
  • Kategórie blogu
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Nájdete nás aj na facebooku

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako vybrať ideálny kompostér pre Vašu záhradu
11.03.2019
Komentáre (0)

Ako vybrať ideálny kompostér pre Vašu záhradu

Ako vybrať ideálny kompostér pre Vašu záhradu.

 

Pri výbere kompostéra je nutné v prvom rade zvážiť, koľko bio hmoty vyprodukuje vaša záhradka. Jedným z hlavných parametrov, ktorý je potrebné si všímať, je odporúčaná rozloha, alebo plocha záhrady pre daný kompostér. Tento údaj, je ale potrebné brať s rezervou. Záhrada o rovnakej rozlohe s hustým, pestovaným trávnikom produkuje niekoľko násobne viac hmoty, ako záhrada v ktorej značnú časť tvoria dreviny, kríky, skalky, alebo lúčny trávnatý porast.

Ďalším parametrom, ktorý je potrebné zvážiť ešte pred samotnou kúpou je, aký typ kompostéra budete používať.

Otvorený kompostér – kompostovacie silo má zvyčajne nižšiu cenu, prevzdušňovanie kompostovacej základky je jednoduché. Nepotrebujete naň žiadne špeciálne náradie. Stačia obyčajné vidly.

Na druhej strane otvorené kompostovanie prebieha podstatne dlhší čas a je náročné na reguláciu vlhkosti. V suchom období je potrebné kompost vlhčiť a v daždivom zasa chrániť pred nadmernou vlhkosťou.

Dobrým zvykom je umiestniť kompost do tienistej časti záhrady. Prirodzený tieň často vytvárajú väčšie stromy, či kríky

Samozrejmosťou je kompost chrániť aj pred slnečným svetlom vhodnou prikrývkou. Veľmi dobre poslúži netkaná textília, alebo jej odolnejšia príbuzná geotextília.

 

Kompostovanie v uzatvorenom kompostéri prebieha podstatne rýchlejšie. K rozkladu materiálu v ňom dochádza dokonca aj keď ručička teplomera vonku klesne pod 0°C. Kompostovaný materiál pri svojom rozpade vytvára teplo a plastový obal kompostéra bráni zamŕzaniu jeho obsahu. Základka nie je náchylná na premočenie, alebo vysychanie. Obsah kompostéra je navyše výborne chránený pred náletom nežiaducich burín a hmyzom. Dnešné moderné plastové kompostéry sú estetické a dokážu zapadnúť do každej záhrady bez rušivých vplyvov.

 

Kompostér by mal zabezpečiť prísun vzduchu do kompostovaného materiálu. Na tento účel by mal byť vybavený dostatočným počtom prevzdušňovacích otvorov. Prémiové kompostéry sú vybavené okrem otvorov na prívod vzduchu aj vnútorným systémom rebier. Tieto rebrá odtláčajú usadnutý materiál vo vnútri kompostéra od vetracích otvorov, čím zabraňujú ich upchatiu.

Stena kompostéra by mala byť dostatočne hrubá a pevná, aby odolal vnútornému tlaku bio hmoty. Mal by byť vyrobený zo zdravotne nezávadného materiálu (HDPE) Dobrý kompostér sa musí vyrovnať aj s vplyvmi počasia. Naša klíma je charakteristická veľkými rozdielmi teplôt. Musí odolať aj silnému vetru, UV žiareniu, ale aj náhodnému poškodeniu.

Horný plniaci otvor by mal byť čo najväčší, aby sa kompostér jednoducho plnil a prevzdušňoval. Veká kompostérov dnes už bývajú vybavené aj uzamykacím zariadením proti vetru, prípadne vetracím ventilom.

Konštrukcia kompostéra by mala umožňovať jednoduchú manipuláciu s kompostovaným materiálom aj kompostérom. Tie najlepšie výrobky umožňujú otváranie a prístup ku kompostu zo všetkých strán. Pevná a stabilná konštrukcia kompostéra je priam nevyhnutnosťou. Veď tento pomocník by mal vydržať v našej záhrade viac, ako 10rokov.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Kde nás nájdete

NATURTREND s. r. o.
Pravenec 216
Pravenec 972 16

Tel.: 0948 335 330
e-mail: podpora@naturtrend.sk

IČO: 47 230 169

DIČ: 2023822647

IČ pre DPH: SK2023822647

BÚ: 3195594251/0200

IBAN: SK26 0200 0000 0031 9559 4251

Výpis obch. registra: Oddiel:  Sro ; Vložka číslo:  28582/R

 

 
Kontakty
Logo
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk