Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
  • Kategórie blogu
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Nájdete nás aj na facebooku

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Problematické živočíchy v komposte?
17.06.2019

Problematické živočíchy v komposte?

Možno vás nasledujúce riadky troch vystrašia, no tieto problémy vôbec nemusia vyniknúť pri dodržiavaní základných zásad kompostovania. Ak sa už tak stalo, ich odstránenie je veľmi jednoduché.

Hmyz a hlodavce. Niektoré druhy odpadu, predovšetkm zvyšky mäsa a mlieka môžu prilákať dotieravý hmyz, ale aj hlodavcov. Tu platí zásada, že do kompostu nedávame mliečne a mäsové zbytky z kuchyne. Do kompostu nepatria ani cestoviny, ryby, kosti a omáčky. Ak sa chceme vyhnúť hlodavcom, dávame tam len zvyšky ovocia, zeleniny, šupky zo zemiakov, ideálne v surovej forme.

Kompostér potrebuje mať čo najväčší kontakt so zemou, aby pôdne mikroorganizmy mali čo najlepší prístup do kompostu. Nič nám však nebráni pod kompostér uložiť pletivo s veľkosťou oka maximálne 1,5 cm. Cezeň sa do kompostu nedostanú nepovolaní návštevníci.

Prečítajte si aj o výhodach kompostovania

Muchy. Tu platí to, čo v predchádzajúcom prípade, že do kompostu nepatria mäsové a mliečne zvyšky. Múch sa najlepšie zbavíme tak, že im zamedzíme prístup k potrave. Zvyšky jedál predovšetkým od jari do jesene vždy zakryjeme zeminou, alebo zrelším kompostom.

V prípade, že používate na komostovanie kvalitný plastový kompostér, výskyt dotieravého hmyzu bude minimálny aj bez prikrývania čerstvých zvyškov.

Vínne mušky. Tie sa cítia dobre predovšetkým v ovocných zvyškoch a ako magnet na ne pôsobí čiastočne nahnité ovocie. Najlepším riešením je, čerstvé suroviny prikryť zeminou, alebo zrelším kompostom, aby k nim nemali mušky prístup. Ak kompostér necháme aspoň jeden dva dni otvorený, lebo vínne mušky neznášajú prievan, malo by byť po probléme.

Mravce v komposte. Mravce sú živočíchy, ktoré napomáhajú tvorbe kompostu. V prípade, že je ich v komposte veľa, majú tam hniezdo a rozliezajú sa po celej záhrade, pravdepodobne je kompost príliš suchý. Taktiež už bude v kompostéri dlhšie. Minimálne dva roky.

Riešením je zvlhčiť a prekopať kompost. Ako ho prekopeme opakovane a udržíme vlhký, mravce odtiaľ určite odídu, lebo vlhko im nesvedčí.

Larvy chrústa, prípadne iného hmyzu. Ak zistíme, že v komposte sa nachádzajú takíto nepozvaní hostia, pri prehadzovaní kompostu ich odtiaľ povyberáme. Pri opakovanom prehadzovaní väčšinou zistíme, že kompost je teraz bez nepozvaných hostí.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Kde nás nájdete

NATURTREND s. r. o.
Pravenec 216
Pravenec 972 16

Tel.: 0948 335 330
e-mail: podpora@naturtrend.sk

IČO: 47 230 169

DIČ: 2023822647

IČ pre DPH: SK2023822647

BÚ: 3195594251/0200

IBAN: SK26 0200 0000 0031 9559 4251

Výpis obch. registra: Oddiel:  Sro ; Vložka číslo:  28582/R

 

 
Kontakty
Logo
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk