Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Problematické živočíchy v komposte?

Problematické živočíchy v komposte?

Kompost je plný organického života. Bez dážďoviek, chrobáčikov a miliárd húb a baktérií by kvalitný kompost s biohumusom ani nevznikol.

Možno vás nasledujúce riadky troch vystrašia, no tieto problémy vôbec nemusia vyniknúť pri dodržiavaní základných zásad kompostovania. Ak sa už tak stalo, ich odstránenie je veľmi jednoduché.

Hmyz a hlodavce. Niektoré druhy odpadu, predovšetkm zvyšky mäsa a mlieka môžu prilákať dotieravý hmyz, ale aj hlodavcov. Tu platí zásada, že do kompostu nedávame mliečne a mäsové zbytky z kuchyne. Do kompostu nepatria ani cestoviny, ryby, kosti a omáčky. Ak sa chceme vyhnúť hlodavcom, dávame tam len zvyšky ovocia, zeleniny, šupky zo zemiakov, ideálne v surovej forme.

Kompostér potrebuje mať čo najväčší kontakt so zemou, aby pôdne mikroorganizmy mali čo najlepší prístup do kompostu. Nič nám však nebráni pod kompostér uložiť pletivo s veľkosťou oka maximálne 1,5 cm. Cezeň sa do kompostu nedostanú nepovolaní návštevníci.

Muchy. Tu platí to, čo v predchádzajúcom prípade, že do kompostu nepatria mäsové a mliečne zvyšky. Múch sa najlepšie zbavíme tak, že im zamedzíme prístup k potrave. Zvyšky jedál predovšetkým od jari do jesene vždy zakryjeme zeminou, alebo zrelším kompostom.

V prípade, že používate na komostovanie kvalitný plastový kompostér, výskyt dotieravého hmyzu bude minimálny aj bez prikrývania čerstvých zvyškov.

Vínne mušky. Tie sa cítia dobre predovšetkým v ovocných zvyškoch a ako magnet na ne pôsobí čiastočne nahnité ovocie. Najlepším riešením je, čerstvé suroviny prikryť zeminou, alebo zrelším kompostom, aby k nim nemali mušky prístup. Ak kompostér necháme aspoň jeden dva dni otvorený, lebo vínne mušky neznášajú prievan, malo by byť po probléme.

Mravce v komposte. Mravce sú živočíchy, ktoré napomáhajú tvorbe kompostu. V prípade, že je ich v komposte veľa, majú tam hniezdo a rozliezajú sa po celej záhrade, pravdepodobne je kompost príliš suchý. Taktiež už bude v kompostéri dlhšie. Minimálne dva roky.

Riešením je zvlhčiť a prekopať kompost. Ako ho prekopeme opakovane a udržíme vlhký, mravce odtiaľ určite odídu, lebo vlhko im nesvedčí.

Larvy chrústa, prípadne iného hmyzu. Ak zistíme, že v komposte sa nachádzajú takíto nepozvaní hostia, pri prehadzovaní kompostu ich odtiaľ povyberáme. Pri opakovanom prehadzovaní väčšinou zistíme, že kompost je teraz bez nepozvaných hostí.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Kde nás nájdete

NATURTREND s. r. o.
Pravenec 216
Pravenec 972 16

Tel.: 0904 493 183, 0911 733 133
e-mail: info@naturtrend.sk

IČO: 47 230 169

DIČ: 2023822647

IČ pre DPH: SK2023822647

BÚ: 3195594251/0200

IBAN: SK26 0200 0000 0031 9559 4251

Výpis obch. registra: Oddiel:  Sro ; Vložka číslo:  28582/R

 

 
Kontakty
Logo
Zákaznícka podpora NATURTREND e-shop
Zákaznícka podpora NATURTREND e-shop
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.