Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
  • Kategórie blogu
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Nájdete nás aj na facebooku

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Kompost už za tri mesiace? Je to vôbec možné?
25.03.2019

Kompost už za tri mesiace? Je to vôbec možné?

Rozkladný proces bio hmoty prebieha v kompostéri rovnako, ako v prírode. Avšak ovládaním rozkladných procesov sa snažíme získať čo najviac kompostu v čo najkratšom čase. Na to, aby proces kompostovania prebiehal efektívne, musíme vytvoriť pôdnym mikroorganizmom v komposte čo najlepšie podmienky.

Tie zabezpečíme dodržaním piatich jednoduchých pravidiel:

Správnou veľkosťou surovín. Vo všeobecnosti platí, že čím menšie suroviny do kompostu vložíme, tým bude proces kompostovania kratší. To platí predovšetkým pre tvrdé, drevené (uhlíkaté ) suroviny.

Správnym zložením kompostovacej základky . Mäkké (dusíkaté – zelené) a tvrdé zložky (uhlíkaté - hnedé) je potrebné zmiešať už pri vkladaní do kompostéra.

Dostatočným prísunom vzduchu. Kompostovanie je rozkladný proces za prístupu vzduchu. Kompostér musí byť vybavený otvormi na prívod dostatočného množstva vzduchu. Ďalšou možnosťou, ako urýchliť rozkladný proces pri kompostovaní je jeho prekopávanie. Platí, že časté prekopávanie značne urýchli rozklad. Prekopaním okrem prevzdušnenia zabezpečíme aj premiešanie všetkých surovín v kompostovacej základke, čo znova urýchli rozklad.

Správnou vlhkosťou základky. Ak má kompost nedostatok vlhkosti, proces rozkladu sa výrazne spomalí, alebo dokonca zastaví. Na druhej strane pri nadmernej vlhkosti dochádza k nežiaducemu hnilobnému procesu. V prípadoch extrémneho premokrenia kompostovacej základky môže dôjsť až k skysnutiu kompostu. Skysnutie je sprevádzané výrazným zápachom. Kompostovacia základka má optimálnu vlhkosť vtedy, ak kompostovaný materiál stisneme v dlani a medzi prstami sa objaví niekoľko kvapiek. Po otvorení dlane by mali zostať suroviny spolu. Ak vytečie veľa vody, kompost je prevlhčený. Ak sa medzi prstami kvapôčky vody neobjavia a hmota sa rozpadne je základka príliš suchá.

Tma. Kompostovací proces neprebieha tam, kde dopadá denné svetlo. Horné vrstvy kompostu sa pri otvorenom kompostovaní nerozkladajú až do hĺbky 30 centimetrov. Preto je potrebné kompost vždy starostlivo prikryť, alebo použiť na kompostovanie uzatvorené kompostéry.

Kompostovací proces je možné urýchliť a dopracovať sa k zrelému kompostu už za tri mesiace. Dobu zrenia môžeme výrazne skrátiť použitím urýchľovačov kompostu. Tieto obsahujú vhodnú kombináciu baktérií a enzýmov. Väčšinou sa aplikujú do kompostovacej základky až po ich aktivácii v teplej vode.

Treba si uvedomiť, že urýchľovač kompostu bude fungovať len v dobre nastavenej základke. Kompostovanie je aeróbny proces, ktorý prebieha za prístupu vzduchu ( kyslíka) a za dostatočnej, nie príliš veľkej vlhkosti. Teda, ak nám kompost zahníva, alebo je príliš suchý, podávanie urýchľovača nepomôže.

Ak je základka premokrená (vyteká z nej tekutina). Najprv musíme základku prekopať a primiešať suché piliny, alebo lístie. Ak je zasa príliš suchá, je ju potrebné zvlhčiť a prekopať, aby sme dosiahli rovnomerné zvlhčenie. Až následne môžeme použiť urýchľovač.

Získajte ešte viac informácii a objavte výhody kompostovania.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Kde nás nájdete

NATURTREND s. r. o.
Pravenec 216
Pravenec 972 16

Tel.: 0948 335 330
e-mail: podpora@naturtrend.sk

IČO: 47 230 169

DIČ: 2023822647

IČ pre DPH: SK2023822647

BÚ: 3195594251/0200

IBAN: SK26 0200 0000 0031 9559 4251

Výpis obch. registra: Oddiel:  Sro ; Vložka číslo:  28582/R

 

 
Kontakty
Logo
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk