- Štítky blogu
- kompostér
- terasové ohrievače
Kompost, živá voda pre vašu záhradu.
Kompost by sme nemali brať len ako hnojivo, lebo okrem výživy plní aj mnoho ďalších funkcii.
Dodáva rastlinám dostatok živín v tej najprirodzenejšej forme počas celého vegetačného obdobia. Nehrozí u neho riziko prehnojenia, lebo rastliny si z neho odoberú len toľko živín, koľko potrebujú. Ak chcete dopestovať zdravú, chutnú BIO zeleninu a ovocie, používajte prírodné hnojivá. Tej „dopovanej“ je dosť v hypermarketoch.
Pomáha vylepšovať fyzikálno-mechanické vlastnosti pôdy, predovšetkým, jej pórovitosť. Veľa práce v tejto oblasti urobia aj dážďovky, ktorých prirodzeným domovom je práve kompost. V pôde vytvárajú množstvo chodbičiek, ktoré zasa zvyšujú schopnosť pôdy zadržiavať vlahu v suchom období. V období prílišnej vlhkosti pôda obohatená kompostom je zasa podstatne odolnejšia voči premokreniu.
Dážďovky sa živia výhradne odumretými časťami rastlín a spolupodieľajú sa tak na tvorbe humusu v pôde. V žiadnom prípade sa neživia živými korienkami, alebo rastlinami.
Podporuje prirodzenú biologickú ochranu rastlín. Baktérie obsiahnuté v komposte sú priateľské voči rastlinám. Pomáhajú im získavať živiny z pôdy a zvyšujú ich odolnosť.
Obsahuje však aj huby a plesne. Tie napádajú škodcov, avšak neublížia rastlinám. Veľa škodcov má jedno z vývojových štádií priamo v zemi. A možno práve tu je jeden z dôvodov, prečo bola v minulosti príroda zdravšia. Na hnojenie pôdy sa používali maštaľné hnojivá. Nebolo toľko škodcov, ani postrekov.
Vylepšuje chemicko-fyzikálne vlastnosti pôdy. Organická hmota obsiahnutá v komposte dokáže blokovať a do značnej miery aj viazať ťažké kovy z pôdy. Taktiež reguluje aj príjem dusičnanov. Teda do rastlín sa ich dostane podstatne menej
Obohacuje pôdu o organické látky, humus a množstvo prospešných mikroorganizmov. Humus zasa zvyšuje odolnosť pôdy voči okysleniu.