Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
  • Kategórie blogu
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Nájdete nás aj na facebooku

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Kam umiestniť kompostér. Ktoré miesto v záhrade je najvhodnejšie na kompostovanie?
17.06.2019

Kam umiestniť kompostér. Ktoré miesto v záhrade je najvhodnejšie na kompostovanie?

Rozhodli sme sa, že ideme kompostovať, urobiť niečo pre svoju záhradu aj životné prostredie. Novučičký kompostér je už doma. Vybalený z krabice, možno už aj skusmo zložený.

Pre nás, ktorí sme si dokázali kompostér vyrobiť vlastnými rukami, sa k odhodlaniu že si ideme vyrobiť biokompost, pridáva aj nemalý pocit hrdosti. Že sme to tak perfektne zvládli. Že akí sme šikovní majstri.

V hlave však víri otázka. Kam ho najlepšie umiestniť?

Pri výbere vhodného miesta na umiestnenie kompostéra by sme mali rešpektovať nasledujúce zásady. Uvedomujem si, že nie všetky zásady bude možné reálne dodržať. Stačí, ak dodržíme tie najpodstatnejšie a kompost si určite dopestujeme.

Moderné termokompostéry sú na výber miesta podstatne menej náročné, ako otvorené kompostéry. Lepšie hospodária s vodou, bránia náletu burín, lepšie sa s nimi manipuluje a bránia aj úniku nežiadúcich pachov.

Kompostovisko umiestňujeme predovšetkým na svojom pozemku. V prípade, že pozemok nevlastníte, odporúčam získať písomný súhlas vlastníka s kompostovaním a umiestnením kompostéra.

Výber miesta na kompostovanie odporúčam konzultovať so susedmi. Napriek tomu, že kompostovanie je nielen úplne legálne, ale aj podporované obcami a Európskou úniou. Je lepšie sa pri umiestnení kompostéra dohodnúť so susedom a tak predchádzať susedským sporom.

Vyberáme také miesto, aby sme susedov čo najmenej obťažovali prípadným zápachom, ak sa nám kompostovanie nachvíľu vymkne z rúk. Pri správnom postupe kompostovania je však táto obava zbytočná.

Kompostér by nemal byť príliš vzdialený od domu. Cestička k nemu by mala byť spevnená, aby sme sa k nemu bez námahy dostali aj v daždivom období.

Kompost by nemal byť v  bezprostrednej blízkosti studne, alebo zdroja vody.

Miesto, kde budeme kompostovať by malo byť dostatočne priestranné, aby sme moli bezproblémovo manipulovať nielen s k

ompostérom, ale aj s fúrikom, či záhradným náradím. Kvalitné kompostéry potrebujú minimum miesta, lebo umožňujú prístup z ktorejkoľvek strany.

Kompostovisko odporúčam umiestniť na priepustnú pôdu, aby nedochádzalo k premokreniu kompostu. Súčasne do tieňa, aby sa zabránilo prehrievaniu a nadmernému vyparovaniu vody z kompostu.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Kde nás nájdete

NATURTREND s. r. o.
Pravenec 216
Pravenec 972 16

Tel.: 0948 335 330
e-mail: podpora@naturtrend.sk

IČO: 47 230 169

DIČ: 2023822647

IČ pre DPH: SK2023822647

BÚ: 3195594251/0200

IBAN: SK26 0200 0000 0031 9559 4251

Výpis obch. registra: Oddiel:  Sro ; Vložka číslo:  28582/R

 

 
Kontakty
Logo
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk