- Štítky blogu
- kompostér
- terasové ohrievače
Vysychá Vám trávnik, alebo sa ho chytá pleseň? Tu je jednoduché, ekologické riešenie.
Vtedy väčšina z nás sadne za počítač a začne googliť. No a zistíme, že suchý trávnik stačí v období sucha pravidelne, najlepšie dvakrát denne polievať. Ideálne ráno a večer, lebo vtedy ešte slnko tak nepáli a vlaha sa v trávniku udrží dlhšie.
Na pleseň stačí opakovane aplikovať nejaký fungicídny prípravok. V lete, keď veľa prší. Po zime, keď nám trávnik napadne snežná pleseň. Je s tým veľa práce, ale postrek na chvíľu pomôže.
Lenže potom sa chceme len tak prebehnúť bosými nohami po trávičke zmáčanej rannou rosou. Alebo sa tešíme z toho, ako sa naše deti, či vnúčence váľajú v tráve. Veď je ako mäkučký, chladivý koberec.
No, ale niekde v pozadí zostala obava. Skutočne už chémia z môjho trávnika vyprchala? Kedy som ho naposledy postrekoval? Pred dvoma, troma týždňami, alebo to bolo len v pondelok?
Existuje aj iné riešenie ochrany trávnika bez chémie a prílišného zavlažovania. Tým riešením je aplikácia kompostu do trávnika.
TIP: Vedeli ste, že kompostovať môžete celoročne
Kompost v trávniku zníži množstvo vody potrebnej na zalievanie až o polovicu. Mám to odskúšané. Fakt to funguje.
Ako To? Lebo kompost pôsobí, ako ochrana pred vysychaním trávnika. Nízko pokosená tráva nedokáže v zemi udržať vlahu. Zato kompost áno. Pôsobí, ako polopriepustná membrána. Pustí vlahu ku korienkom, no tam ju aj udrží.
Kompost zlepšuje fyzikálno-mechanické vlastnosti pôdy, predovšetkým jej pórovitosť. Veľa práce v tejto oblasti urobia aj dážďovky, ktorých prirodzeným domovom je práve kompost. V pôde vytvárajú množstvo chodbičiek, ktoré zasa zvyšujú schopnosť pôdy zadržiavať vlahu v suchom období.
Kompost dokáže veľmi účinne bojovať s plesňou a chorobami trávnika. Podporuje prirodzenú biologickú ochranu rastlín. Baktérie obsiahnuté v komposte sú priateľské voči rastlinám. Pomáhajú im získavať živiny z pôdy a zvyšujú ich odolnosť.
Obsahuje však aj huby a plesne. Tie napádajú škodcov, avšak neublížia rastlinám. Veľa škodcov má jedno z vývojových štádií priamo v zemi. A možno práve tu je jeden z dôvodov, prečo bola v minulosti príroda zdravšia. Na hnojenie pôdy sa používali prírodné hnojivá. Nebolo toľko škodcov, ani postrekov.
Ak sa chcete prechádzať orosenou, rannou trávou bosými nohami s pocitom, že ste súčasťou dokonalej prírody, používajte na jeho hnojenie a ošetrovanie kompost. Spoľahlivo a prirodzene ochráni váš trávnik aj vás.