Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
  • Kategórie blogu
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Nájdete nás aj na facebooku

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Vysychá Vám trávnik, alebo sa ho chytá pleseň? Tu je jednoduché, ekologické riešenie.
17.06.2019

Vysychá Vám trávnik, alebo sa ho chytá pleseň? Tu je jednoduché, ekologické riešenie.

Vtedy väčšina z nás sadne za počítač a začne googliť. No a zistíme, že suchý trávnik stačí v období sucha pravidelne, najlepšie dvakrát denne polievať. Ideálne ráno a večer, lebo vtedy ešte slnko tak nepáli a vlaha sa v trávniku udrží dlhšie.

Na pleseň stačí opakovane aplikovať nejaký fungicídny prípravok. V lete, keď veľa prší. Po zime, keď nám trávnik napadne snežná pleseň. Je s tým veľa práce, ale postrek na chvíľu pomôže.

Lenže potom sa chceme len tak prebehnúť bosými nohami po trávičke zmáčanej rannou rosou. Alebo sa tešíme z toho, ako sa naše deti, či vnúčence váľajú v tráve. Veď je ako mäkučký, chladivý koberec.

No, ale niekde v pozadí zostala obava. Skutočne už chémia z môjho trávnika vyprchala? Kedy som ho naposledy postrekoval? Pred dvoma, troma týždňami, alebo to bolo len v pondelok?

Existuje aj iné riešenie ochrany trávnika bez chémie a prílišného zavlažovania. Tým riešením je aplikácia kompostu do trávnika.

TIP: Vedeli ste, že kompostovať môžete celoročne

Kompost v trávniku zníži množstvo vody potrebnej na zalievanie až o polovicu. Mám to odskúšané. Fakt to funguje.

Ako To? Lebo kompost pôsobí, ako ochrana pred vysychaním trávnika. Nízko pokosená tráva nedokáže v zemi udržať vlahu. Zato kompost áno. Pôsobí, ako polopriepustná membrána. Pustí vlahu ku korienkom, no tam ju aj udrží.

Kompost zlepšuje fyzikálno-mechanické vlastnosti pôdy, predovšetkým jej pórovitosť. Veľa práce v tejto oblasti urobia aj dážďovky, ktorých prirodzeným domovom je práve kompost. V pôde vytvárajú množstvo chodbičiek, ktoré zasa zvyšujú schopnosť pôdy zadržiavať vlahu v suchom období.

Kompost dokáže veľmi účinne bojovať s plesňou a chorobami trávnika. Podporuje prirodzenú biologickú ochranu rastlín. Baktérie obsiahnuté v komposte sú priateľské voči rastlinám. Pomáhajú im získavať živiny z pôdy a zvyšujú ich odolnosť.

Obsahuje však aj huby a plesne. Tie napádajú škodcov, avšak neublížia rastlinám. Veľa škodcov má jedno z vývojových štádií priamo v zemi. A možno práve tu je jeden z dôvodov, prečo bola v minulosti príroda zdravšia. Na hnojenie pôdy sa používali prírodné hnojivá. Nebolo toľko škodcov, ani postrekov.

Ak sa chcete prechádzať orosenou, rannou trávou bosými nohami s pocitom, že ste súčasťou dokonalej prírody, používajte na jeho hnojenie a ošetrovanie kompost. Spoľahlivo a prirodzene ochráni váš trávnik aj vás.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Kde nás nájdete

NATURTREND s. r. o.
Pravenec 216
Pravenec 972 16

Tel.: 0948 335 330
e-mail: podpora@naturtrend.sk

IČO: 47 230 169

DIČ: 2023822647

IČ pre DPH: SK2023822647

BÚ: 3195594251/0200

IBAN: SK26 0200 0000 0031 9559 4251

Výpis obch. registra: Oddiel:  Sro ; Vložka číslo:  28582/R

 

 
Kontakty
Logo
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk